...

Máte dotaz? Chcete poradit?

Po–Pá: 8.00–18.00
Jak chodit spát s čistou hlavou

Jak chodit spát s čistou hlavou

Mám pro vás návod, jak si zefektivnit plánování času a aktivit. Díky tomu chodím spát s čistou hlavou a nepracuje mi hlava celou noc.
Mám pro vás návod, jak si zefektivnit plánování času a aktivit. Díky tomu chodím spát s čistou hlavou a nepracuje mi hlava celou noc.

Rád bych se s vámi podělil o něco, co mi zefektivňuje plánování času a aktivit. Je to věc, ke které mě dovedl můj osobní kouč Libor Zinkaizl, kterého znáte jako specialistu Prospirio. Věřím tomu, že to využijete i vy a vaše plánování bude efektivnější než doposud.

Stalo se vám někdy, že jste si na konci dne řekli: „Ty jo, já mám zase takových úkolů, nesmím na něco zapomenout.“ Chtěli jste jít spát, ale ono to nešlo. Možná se vám taky stalo, že jste si museli uvolnit dva tři dny jenom na to, abyste si vyčistili maily a přeplánovali své úkoly, protože jste některé nestihli.

To se prostě občas stane. Sám jsem s tím měl bohaté zkušenosti. Naštěstí se mi to děje čím dál tím méně. Myslím, že to znáte. Přijde něco nečekaného a naruší vám to celý den nebo vám chybí následný krok

Dřív když jsem se snažil usnout, bylo to hodně těžké. Hlava pořád pracovala a generovala různé myšlenky. V tom mě zachránil Libor Zinkaizl. Přivedl mě ke skvělému návyku, který se už pro mě stal rituálem. Jako máme všichni naučené to, že se ráno jdou čistit zuby, já nejdu spát, aniž bych vynechal tuto věc. 

Říkám mu sumář dne

Bude to možná znít jednoduše, ale to, co to přináší, je fantastické a osvobozující. 

Jak se svým sumářem pracuji? 

Jako první si otevřu svůj sumář dne, kde vidím své 3 priority, které jsem chtěl ten den dělat. Podívám se, jestli jsem je opravdu udělal, jestli jsem na nich měl koncentraci. Pokud se mi něco nepodařilo, nestihl jsem to nebo jsem dokonce zapomněl, okamžitě to přeplánuji. Ne jindy. Hned. 

Vezmu si svůj kalendář a podívám se, jaké jsem měl schůzky a aktivity. Nad každou z nich se zamyslím. „Proběhla? Jaký byl výstup? Není třeba návazná akce? Jaká tam byla zkušenost?“ Stačí v krátkosti. 

Ve svém sumáři mám jednu věc navíc. Takovou pro sebe. Plánuji 3+1 priority. Ta +1 je jen pro mě. Věc, kdy se snažím být na sebe laskavý. Snažím se tam mít vždy něco, na co se ten den těším. Ideálně něco nepracovního. Jsou tam věci třeba jako dát si doutník na terase, těšit se až si pohraju se synem… Někdo si rád dá třeba skleničku dobrého vína, procházku v přírodě nebo si dopřeje meditaci. Cokoliv, co pro vás bude odměnou. 

Při té mé +1 prioritě se zastavím a říkám si: „Opravdu jsem ji prožil? Byl jsem přítomen? Nedělal jsem to jenom jako úkol? Byla to pro mě ta odměna?“ To mi skvěle pomáhá. Každý den se těším a užívám odměny, které jsem si tam dal. 

Věřím, že díky tomuto sumáři se vám bude lépe spát a nestane se vám už to, že byste si museli vyhradit 3 dny na přeplánování aktivit. Děláte to kontinuálně a díky tomu krásně uvolníte mysl. Toto je za mě asi nejlepší věc, kterou jsem za poslední dobu u sebe našel a změnil. Pokud bojujete s něčím podobným, doporučuji konzultaci s Liborem. Uvidíte, že je každá situace zvládnutelná. Ve strategickém řízení jsou také velmi důležité priority, jejich úpravou jsme například pomohli firmě Quitec, které ztrojnásobila počet platících zákazníků. Podívejte se na případovou studii.

Přeji co nejvíce kvalitního spánku

Honza Laibl

Autor článku

Co-founder | Specialista na tvorbu byznys strategií a propojení marketing & sales (founder Channel Partners holding)

Máte dotaz? Chcete s něčím poradit?

Jsme tu pro vás. Můžete nám zavolat nebo napsat e-mail a určitě to společně vyřešíme.