...

Máte dotaz? Chcete poradit?

Po–Pá: 8.00–18.00
Co každý nově nastupující CEO musí vědět

Co každý nově nastupující CEO musí vědět

“Chci uspět a posunout firmu vpřed.” Jste v roli CEO nově a máte jisté obavy z nové pozice a ze všech povinností, které se s pozicí neodmyslitelně vážou? Není tajemstvím, že role CEO přináší své specifické výzvy, ať už jste na této pozici noví, nebo jste byli povýšeni z interních řad. Napsal jsem proto průvodce, jak navigovat tuto roli tak, abyste si vytvořili potřebnou důvěru a úspěšně ji zvládli.
“Chci uspět a posunout firmu vpřed.” Jste v roli CEO nově a máte jisté obavy z nové pozice a ze všech povinností, které se s pozicí neodmyslitelně vážou? Není tajemstvím, že role CEO přináší své specifické výzvy, ať už jste na této pozici noví, nebo jste byli povýšeni z interních řad. Napsal jsem proto průvodce, jak navigovat tuto roli tak, abyste si vytvořili potřebnou důvěru a úspěšně ji zvládli.

Překonání počátečního strachu

“Bojím se, jestli to zvládnu.” Kdybych měl spočítat, kolikrát jsem tuto větu slyšel od mých mladších kolegů, kteří nastupovali do nové role CEO a kolikrát mě zazněla v hlavě, asi bych se nedopočítal. Začátky mohou být těžké – obavy z neznámého, strach z možného selhání, tlak na splnění očekávání. Tyto pocity jsou normální. Vždy si vzpomeňte na jednu věc: i ti nejúspěšnější CEO na světě čelili obdobným obavám. Co je odlišovalo, nebyla absence strachu, ale odvaha čelit výzvám a překonat je

Adaptace vs. inovace – jak moc zasahovat do aktuálního stavu a procesů?

Tím, že naskakujete do nové role, tak můžete stát před otázkou, jak moc máte být inovativní a do čeho prostě bude lepší vůbec nezasahovat.

Občas mají lidé tendenci této části nevěnovat tolik pozornosti, ale je klíčová pro váš (ne)úspěch. Musíte porozumět vnitřním procesům a kultuře. Pokud tak neučiníte, můžete stavět na shnilých základech, které se vám mohou v budoucnu rozpadnout.

Zanalyzujte veškeré procesy – ty, u kterých zjistíte, že fungují opravdu dobře, je lepší tuto oblast nechat nedotčenou a soustředit se na jiné. Například, pokud analyzujete prodejní procesy a zjistíte, že zákaznická služba je jednou z vašich nejsilnějších stránek, věnujte se raději zlepšení logistických operací, které zpomalují doručení produktů zákazníkům. Tímto způsobem udržíte to, co ve společnosti funguje dobře, zatímco se zaměříte na zlepšování slabých míst.

Vaším dalším navigátorem by měly být stanovené cíle. Ty by měly být ambiciózní, ale dosažitelné. Řekněme, že vaším cílem je zvýšit tržby o 20 % během prvního roku. To může být realizováno několika způsoby jako třeba zavedením nových produktů, které doplňují stávající nabídku, nebo expandováním na nové trhy. Ať už vaše strategie bude jakákoliv, nezapomeňte i na plán B pro případ, že původní plány nebudou probíhat podle očekávání. To může zahrnovat například přesměrování zdrojů na zvýšení online prodejů apod.

Zavádění inovací vyžaduje opatrný přístup. Jako další příklad si uveďme třeba zavedení nového CRM systému pro lepší sledování a správu zákaznických vztahů. Místo, aby byl systém implementován najednou pro celou společnost, můžete zahájit pilotní program s jedním týmem. Tento postup umožňuje získat zpětnou vazbu a provést nezbytné úpravy před širším nasazením, čímž se minimalizují rizika a zvyšuje šance na úspěšnou adaptaci nového systému.

Pokud najdete slabá místa v interní komunikaci (jak už to často bývá), zavedení nástrojů jako Slack, Discord (ten třeba používáme u nás) nebo Freelo (to taky používáme :)) může podpořit rychlejší a efektivnější výměnu informací mezi týmy. Začlenění těchto nástrojů do denní praxe může zpočátku vyžadovat školení a přizpůsobení, ale dlouhodobě povede ke zvýšení produktivity a spokojenosti zaměstnanců. Je vždy klíčové si říct, jak přesně budeme komunikovat, v jakých kanálech, kdo patří do komunikace a koho nezahrnovat. Ideálně rovnou na konkrétních příkladech.

Vycházejte tedy vždy z dat, které máte po ruce. V ideálním případě začněte s auditem dosavadního stavu vaší firmy, ať víte s jakými kartami hrajete a kde může být slabé místo.

Co vyžadovat za reporty a s kým si dát první meetingy?

Začátek bude jízda. Na to se připravte. Důležité je, co možná nejrychleji pochopit chod firmy, kterou teď vedete. První meetingy si tedy sjednejte s klíčovými lidmi ve firmě – top manažery a lidmi, kteří mají přehled o běžících operacích. To vám umožní rychle získat přehled o situaci a identifikovat oblasti pro zlepšení. 

Co se týče reportů, zaměřte se na ty, které poskytují jasný přehled o finančním zdraví, produktivitě a týmových výkonech. Ne všechna čísla jsou stejně důležitá a ne všechno musíte vědět – věřte mi, jinak se z toho zblázníte (mluvím z vlastní zkušenosti 🥴) . 

Stanovte si kritéria pro identifikaci klíčových ukazatelů výkonnosti, které přesně odrážejí zdraví a úspěch firmy. Každé číslo vám může poskytnout návod na zlepšení, a vy už budete vědět, jak tuto cestu navrhnout a realizovat. Nejste si jistí, jaká čísla sledovat? Připojte se ke mně a k dalším majitelům/CEO jako jste vy. Na pravidelných workshopech provádím těmi nejdůležitějšími aspekty vedení – zkrátka abyste jen nehasili požáry, ale strategicky vedli firmu vpřed. 

Budování respektu – tykačka, vykačka? 

“Chci zapadnout do týmu a vybudovat si respekt.” Jako nový CEO, nebo ten, který se právě posunul na vyšší pozici, stojíte před úkolem vybudovat si respekt a zároveň upevnit vztahy v týmu. Zapomeňte na starou školu myšlení, kde respekt znamenal strach. Dnešní doba vyžaduje lídry, kteří jsou přístupní, empatičtí a schopni vybudovat kulturu otevřenosti a důvěry

Mějte na paměti, že respekt a uznání si získáváte nejen svými úspěchy, ale také tím, jak se chováte k lidem kolem sebe nebo tím, jak řešíte výzvy. S ohledem na kulturu vaší firmy můžete rozjet “tykačku,” což může pomoci vytvořit uvolněnější atmosféru, zatímco „vykání“ může udržovat profesionální distanc. Klíčem je najít, co nejlépe funguje pro vás a váš tým. 

Jak to obecně zvládnout co nejlépe?

Představa o tom, že nastoupíte a vše půjde jako po másle, je mylná, ale hezká… o tom žádná. Buďte však psychicky připravení na přešlapy, ty nejsou zas až tak důležité jako to, jak se k tomu postavíte. Seznamte se s kulturou firmy, otevřeně komunikujte s týmem a buďte připraveni učit se každý den. Buďte proaktivní, ale také trpěliví, protože budování respektu a dosahování cílů prostě chvíli trvá. 

Vzdělávání a osobní rozvoj by měly být vaší prioritou. Můj cíl je, aby každý CEO, který prochází mým workshopem, získal nejen dovednosti a znalosti potřebné k úspěchu, ale také sílu a sebedůvěru k překonávání překážek. Protože věřím, že každý z vás má potenciál stát se nejen úspěšným CEO, ale také inspirativním lídrem, který povede svůj tým k výjimečným výkonům. 

Otevřený workshop: Svoboda pro CEO je navržen tak, aby vás vybavil nástroji, které potřebujete pro úspěch. Seznamte se s ostatními lídry, sdílejte zkušenosti, a co je nejdůležitější, věnujte čas sebereflexi a zjištění, jak můžete být lepším CEO a leaderem. Buďte ten, který inspiruje nejen svými slovy, ale především svými činy. Váš tým, vaše firma a nakonec i vy sami za to budete odměněni.

Sdílejte článek s přáteli

Autor článku

Specialista na strategické řízení (founder Česká Podnikatelská Aliance & IMCO)

Máte dotaz? Chcete s něčím poradit?

Jsme tu pro vás. Můžete nám zavolat nebo napsat e-mail a určitě to společně vyřešíme.