Vedení lidí jde miliony způsoby. Metoda cukru a biče už tolik neplatí a super přátelský vztah s vašimi “podřízenými” vás daleko nedovede. Pracovní trh se změnil i vstupem generace Z, která oproti jiným vyrůstala v čistě digitální době a internet je jejich nejlepší přítel. Pro tyto mladé lidi už platí úplně něco jiného, než na vaše seniorní kolegy, kteří jsou ve firmě desítky let. Jak se v tom všem vyznat a jak efektivně vést i za předpokladu, že se váš tým skládá z různých typů lidí a pochází zcela odlišných generací?
Co je to leadership?
Leadership rozhodně není pro každého. Jako leader zastáváte důležitou roli, kde nejenom že vedete tým lidí, ale měli byste mít schopnost inspirovat a motivovat lidi k proaktivitě a angažovanosti k firmě. Pokud se budeme bavit o roli “leadero-manažera,” kde tedy nejenom zastáváte roli leadera, ale i manažera, nesete zodpovědnost za výsledky vašeho týmu. Na bedrech vám tedy přibude další zodpovědnost.
Co je leadership 2.0?
Jak už bylo zmíněno v samotném úvodu článku – pracovní trh se mění a s tím i lidé, které máte v týmu. Co platí na jednoho, nemusí na druhého. Možná, že jediný styl odměňování a motivace je za vás jen ten finanční. To už však ale nemusí platit pro každého (ačkoliv se všichni shodneme na tom, že sem tam je finanční odměna opravdu vítána a to hlavně za dosažené výsledky). Leadership 2.0 se tedy charakterizuje jako moderní a agilní styl vašeho vedení. Tedy, jak dobře znáte své lidi v týmu a jak je dokážete motivovat a vést k výsledkům. Leadership 2.0 je o otevřené komunikaci, přizpůsobení se vašemu týmu, rozvoji vašich lidí, aktivním poslechu a zpětné vazbě.
Krok za krokem k leadershipu
- Analyzujte váš tým: Důkladně se seznamte s vaším týmem. S jejich silnými a slabšími stránkami, v čem vynikají a v čem naopak potřebují pomocnou ruku. Zaměřte se na složení vašeho týmu a jeho budoucího potenciálu. Jsou všichni lidé na správných pozicích? Daly by se využít vlastnosti a schopnosti jednoho člena týmu někde jinde? Co koho opravdu motivuje? Odpovězte si na nejdůležitější otázky a tímto směrem pokračujte dál.
- Naslouchejte: Zní to jako klišé, ale ruku na srdce. Kolikrát jste opravdu vyslechli názor druhých a vzali si ho k srdci, ač to někdy nebylo příjemné? Nebo naopak, cítili jste se vy někdy opravdu vyslyšení? Zbořte tyto stereotypy a aktivně týmu naslouchejte. Nejlépe to uděláte při naplánovaných 1on1 schůzkách. Pokud je to tedy je trochu ve vašich silách, určitě si tento čas vyhraďte. Zde budete mít skvělou příležitost k předání zpětné vazby, naslouchání a možná vás až překvapí, kolik návrhů na zlepšení od kolegů dostanete. Byznys tak můžete posouvat mnohem rychleji.
- Rozvíjejte vaše lidi: Rozvojem potenciálu vašich lidí uděláte dobře nejen celkovým výsledkům týmu, ale pomůžete i morálce a celkové motivaci. Pokud váš tým uvidí, že se o ně zajímáte a chcete, aby se posouvali, je mnohem větší šance, že se budou cítit docenění a motivovaní zabrat ještě víc. Možností, jak vzdělávat je několik – od online kurzů až po různé workshopy. Výběr je jen na vás a příležitostí je spoustu.
Kdo by měl styl vedení řešit?
Logicky asi vyplyne, že jednotlivci, kteří vedou jakékoliv týmy, větší či menší, by se měli o svůj styl vedení zajímat, pracovat na něm a přizpůsobovat potřebám týmu. Mluvíme tedy hlavně o manažerech, ředitelích, majitelích firem a nejen těch. V konečném důsledků může jít i o ty, kteří mají v pracovním prostředí vliv na ostatní – může se tedy jednat i o seniorní zaměstnance.
Pokud si přejete zdokonalit své vedení a stát se úspěšným leaderem, připojte se k našemu workshopu „Leadership 2.0. – Vedení týmu za vyššími výsledky.” Na tomto interaktivním workshopu se dozvíte nejnovější trendy v oblasti vedení a získáte praktické nástroje pro inovaci svého leadership stylu. Vybudujte si samostatný tým, který bude následovat společnou vizi a dosáhne vyšších obchodních výsledků.