...

Máte dotaz? Chcete poradit?

Po–Pá: 8.00–18.00
Jak se adaptovat na neustále změny?

Jak se adaptovat na neustále změny?

Adaptace a reakce na nečekané změny v podnikání a životě budou pro vás jednodušší, pokud budete pravidelně vystupovat ze zóny komfortu.
Adaptace a reakce na nečekané změny v podnikání a životě budou pro vás jednodušší, pokud budete pravidelně vystupovat ze zóny komfortu.

Teď jsou velmi žhavým tématem změny a adaptace na ně. Jak to zvládnout bez stresu a být rychlejší v reakci? Toto není tématem jen aktuální situace, ale celkově podnikání a obchodu. Často jsem to řešil s firmami a vedoucími a vzpomněl jsem si na jednu metodu, která mi v tom neskutečně pomohla. A dostávám skvělé feedbacky, jak pomohla i dalším se tolik nestresovat a jednodušeji a rychleji reagovat na změny. To platí jak ve styku se zákazníky, tak i vnitrofiremně.

Abych vám to co nejvíce přiblížil. Představte si kolem sebe bublinu. Naši zónu komfortu. V této zóně se cítíme dobře, jsou tam věci, na které jsme zvyklí, se kterými se nám dobře pracuje… Nad touto bublinou si představte větší bublinu a tou je zóna stresu. Místo, kde když se ocitneme, tak řešíme věci, které nás paralyzují a jsme plní obav a stresu. Tento pocit může mnoho z nás cítit jako napětí u srdce, v žaludku, v ramenou, šíji… A to hodně lidí zastaví a raději neudělají žádnou aktivitu. 

Mezi těmito dvěma zónami je zóna učení. Prostor, který nás trochu stresuje, ale nezastaví nás. 

Abychom byli co nejvíce připraveni na nějaké šílenější období jako je třeba teď, tak pomáhá co nejvíce a nejčastěji zůstávat v zóně učení. Kde to je sice trošku nepříjemné, je to něco nového, ale žádný extrém. 

V tom mi obrovsky pomáhá jeden důležitý návyk. Dělat každý den jednu věc jinak. Třeba jít jinou cestou do práce. Zkusit si vyčistit zuby druhou rukou. Zavolat zákazníkovi jenom tak bez cíle prodat. Bavit se jinak s kolegou. Pustit si jinou písničku. Přečíst si knihu z jiného žánru. Zkusit jet autem bez navigace, pokud zrovna nespěchám. Zkrátka si najít věci, které vás nevystresují, ale jsou mimo zónu komfortu

Když se vrátím k tomu autu. Mnoho z vás si už nedokáže představit jet bez navigace. Sednu do auta a automaticky hned zapínám navigaci. A jet někam podle cedulí? Pfff. Cedule? Nepředstavitelné. 

Vážně to někdy vyzkoušejte, pokud nebudete pospíchat a bude jedno pokud dorazíte třeba o 15 minut později. Nejhorší věc, která se může stát, je, že špatně odbočíte. Díky tomu možná najdete novou cestu anebo se někde otočíte. 

Pokud byste ale zrovna pospíchali na schůzku, kde máte být za 25 minut, navigace vám ukazuje 24 minut a vy byste vypnuli navigaci, tak už se nejspíš dostanete do stresové situace. A to by nemuselo dopadnout dobře, pokud neznáte cestu jako své boty. 

Ale pokud ten prostor máte, zkoušejte dělat věci jinak. Cíleně. Když půjdete do restaurace nebo si objednáváte jídlo domů, zkuste místo vašeho oblíbeného řízku nebo Bún bò Nam Bộ dát něco, co neznáte. Možná si řeknete, v čem mi může tahle drobná změna pomoci s adaptací na změny v byznysu?

Zkuste to a uvidíte sami. Změnu pocítíte už po pár týdnech, kdy najednou zjistíte, že jste dojeli bez navigace, že můžete zavolat zákazníkovi trochu jinak, že si zvládnete vyčistit zuby druhou rukou, i kdybyste měli sádru na té šikovnější ruce… A uvidíte, že existují i jiná řešení než ty, které znáte. Mozek si to začne pamatovat, přeprogramujete ho a jakmile přijde nová stresová situace nebo změna, na kterou se budete potřebovat rychle adaptovat, tak už to nebude takový problém. 

Takže za mě jeden velký tip. Až si příště budete vybírat jídlo, zkuste sáhnout po něčem, co jste ještě nejedli. Zkuste si vyčistit zuby druhou rukou. Zkoušejte dělat věci jinak, když nejde o nic velkého. 

Uvidíte sami, že vám to pomůže i v těch stresovějších a těžších situacích, která nás asi ještě čekají. Můžete klidně vystoupit ze své komfortní zóny a dorazit na workshop, kde navíc zapracujete i na svých obchodních dovednostech.

Ať se vám daří

Petr Bernadič

Sdílejte článek s přáteli

Autor článku

CEO | Specialista na zvyšování ziskovosti, vedení týmů a obchod (founder Prospirio)

Máte dotaz? Chcete s něčím poradit?

Jsme tu pro vás. Můžete nám zavolat nebo napsat e-mail a určitě to společně vyřešíme.